HandelKryptowaluty

Podstawy technologii blockchain

Blockchain lub łańcuch bloków[1] (czasem też łańcuch blokowy) – zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych[2] zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. W istocie blockchain to swoisty zdecentralizowany i rozproszony rejestr transakcji lub mówiąc inaczej jest to zdecentralizowana platforma transakcyjna w rozproszonej infrastrukturze sieciowej. Blockchain to publiczny i jawny rejestr do którego dostęp może uzyskać każdy[3].

Spis treści

Transakcje

Transakcje są podpisywane cyfrowo za pomocą kryptografii klucza publicznego z użyciem kryptografii krzywych eliptycznych (ECDSA) i są jawne, choć użytkownicy są anonimowi. Transakcje mają charakter rozproszony, co oznacza, że nie są monitorowane przez głównego pośrednika. Są przetwarzane przez komputery w sieci peer-to-peer, która nie weryfikuje transakcji poprzez wykorzystanie centralnych komputerów[4]. Transakcje nazywane są węzłami i po potwierdzeniu poprawności, dodawane do replikowanego i znakowanego czasem dziennika transakcji, nazywanego blokiem[5]. Przetwarzanie transakcji nie jest bezpłatne[6].

Bloki

Każdy blok danych zawiera określoną liczbę zapisów z transakcjami. Rozmiar bloku uzależniony jest od konkretnej implementacji, oraz charakterystyki danej kryptowaluty[7]. Przykładowo wielkość bloku bitcoin może wynosić maksymalnie do wartości 1 MB, co wynika bezpośrednio ze specyfikacji protokołu bitcoin.

Zalety

  • Technologia blockchain odporna jest na cyberataki[8], ponieważ bezpieczeństwo jest zapewnione dzięki kryptografii,
  • Technologia blockchain oparta na zakodowanej strukturze kryptograficznej, nie potrzebuje żadnej instytucji pośredniczącej, weryfikującej dane z transakcji czy potwierdzającej jej uczestników, dzięki czemu koszty jej działania są nieporównywalnie niższe z innymi systemami, a wydajność olbrzymia[9],
  • Dzięki rozproszeniu i decentralizacji jest odporny na wszelkiego rodzaju awarie systemów informatycznych,
  • Rejestr blockchain jest jawny, publiczny, anonimowy i nie podlega kontroli[10],
  • Bezpieczeństwo,
  • Decentralizacja,
  • Dezintermediacja[11],
  • Jawność,
  • Transparentność (przejrzystość),
  • Anonimowość,
  • Niezależność,
  • Uwierzytelnienie (autoryzacja).

Zastosowania

Jednym z zastosowań są kryptowaluty, np. bitcoin. Blockchain to system, na którym zbudowany jest bitcoin. Kryptowaluta bitcoin to aplikacja stworzona na blockchainie, a nie odwrotnie

Technologia blockchain ma wiele potencjalnych i rozmaitych zastosowań w wielu branżach. Pierwszym z zastosowań blockchaina są kryptowaluty. Na systemie blockchain oparte są m.in. protokoły: bitcoinethereum. Pierwszym zastosowaniem technologii blockchain było uruchomienie w 2009 roku kryptowaluty bitcoin. Potencjalnym wykorzystaniem jest internet rzeczy (IoT)[12]. Na technologii blockchain działają Distributed Autonomous Organizations (DAO), czyli autonomiczne organizacje rozproszone[13] oraz Distributed Ledger Technology (DLT), czyli zdecentralizowane bazy danych księgowych[14].

Jeszcze inne zastosowania to:

  • sektor opieki zdrowotnej, wykorzystywanie łańcucha bloków do bezpiecznego przechowywania dokumentacji medycznej pacjentów[15],
  • transakcje giełdowe bez pośredników i instytucji[16],
  • księgi wieczyste z pominięciem notariusza i sądów ksiąg wieczystych[17],
  • handel energią elektryczną prosument-odbiorca, bez pośredników[17],
  • rejestr właścicieli aut i historii kupna-sprzedaży oraz ich ubezpieczenia (porównaj CEPiK),
  • księgi rachunkowe,
  • księgi akcyjne.

Znaczenie blockchain w gospodarce

Technologia blockchain, jako innowacyjne rozwiązanie odgrywa ogromną rolę w ekonomii, przyczyniając się tym samym do rozwoju gospodarczego. Pierwszą branżą, która rozpoznała jej potencjał był rynek finansowy. Już od roku 2014 obserwowany jest ciągły wzrost zainteresowania blockchain a technologie kryptowalut są stale rozwijane i udoskonalane[18]. Trwają prace w branży FinTech, łączącej finanse z technologią, a branża ubezpieczeniowa tworzy własną technologię InsurTech. Tak dynamiczny i efektywny rozwój branży blockchain jest korzystny z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy dotychczas poszukiwali optymalnych rozwiązań w zakresie zarządzania danymi w swojej codziennej działalności. Ciągłe poszerzanie i rozwój tej dziedziny wpływa na wzrost gospodarki jako całości.

Przypisy

  1.  Łańcuch bloków w służbie fiskusa, archiwum.rp.pl.
  2.  Technologia Blockchain – wprowadzenie.
  3.  Największe banki na świecie inwestują w Blockchain, podstawę Bitcoin.
  4.  Portal kryptowaluty: KryptolifestyleBlockchain – wyjaśnienie terminu i sposobu działania, [dostęp 2018-02-25] (pol.).
  5.  Istotne ograniczenia Blockchain w zastosowaniach komercyjnych.
  6.  Blockchain wiki – info o tom, jak technologie funguje – E15.cz, „E15.cz” [dostęp 2018-02-19].
  7.  Alternatywne kryptowaluty, xbinop.com/pl [dostęp 2018-06-16].
  8.  Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna Projekt Blockchain. Umożliwia funkcjonowanie państwa nawet w czasie okupacji. „Technologia ważniejsza niż Internet”.
  9.  Blockchain – gigantyczna księga rozrachunkowa w Sieci. Leksykon 2017.
  10.  Dyskretna rewolucja.
  11.  Blockchain chwilowa moda czy przyszłość?
  12.  Blockchain: technologia przyszłości?
  13.  DAO, czyli autonomiczne organizacje rozproszone.
  14.  System rejestrujący transakcje w bitcoinach może zrewolucjonizować tradycyjne systemy płatnicze. W Estonii służy do rozliczania podatków i rejestracji aut.
  15.  Technologia Blockchain – co to jest? | Tokeneo, Bitcoin News, kursy kryptowalut, blockchain | Tokeneo News [dostęp 2020-04-14] (pol.).
  16.  Blockchain jest nadzieją, a może być pogromcą sektora finansowego.
  17. ↑ Skocz do:a b Patryk, Blockchain – co to jest?, „Tokeny.pl – Kryptowaluty, Tokeny, Blockchain”, 28 października 2018 [dostęp 2018-10-28] (pol.).
  18.  Blockchain Kategoria, MIT Sloan Management Review Polska [dostęp 2019-09-26](pol.).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Blockchain

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *