Salwador właśnie stał się pierwszym krajem, który zaakceptował Bitcoin jako prawny środek płatniczy

Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który uczynił kryptowalutę Bitcoin legalnym środkiem płatniczym.

Zwolennicy cyfrowej waluty, w tym prezydent kraju, Nayib Bukele, twierdzą, że polityka, która weszła w życie we wtorek rano, była historyczna.

Ale pierwsze kilka godzin oficjalnego statusu Bitcoin w Salwadorze było naznaczone przez czkawkę technologiczną, ponieważ kraj po raz pierwszy otworzył swoją aplikację cyfrowego portfela dla mieszkańców i konsumentów.

Dlaczego Salwador wybiera Bitcoin
Bukele wcześniej zasugerował, że legalizacja Bitcoin pobudzi inwestycje w kraju i pomoże około 70% Salwadorczyków, którzy nie mają dostępu do „tradycyjnych usług finansowych”.

„Musimy zerwać z paradygmatami przeszłości”, powiedział w poniedziałek w oświadczeniu przetłumaczonym z języka hiszpańskiego. „Salwador ma prawo do postępu w kierunku pierwszego świata”.

Bukele powiedział również, że używanie Bitcoin byłoby skutecznym sposobem na transfer miliardów dolarów w przekazach pieniężnych, które Salwadorczycy mieszkający poza krajem wysyłają z powrotem do ojczyzny każdego roku, donosi Associated Press.

Rząd Salwadoru posiada 550 Bitcoinów, powiedział Bukele, co stanowi równowartość około 26 milionów dolarów.

Drugą walutą w kraju jest dolar amerykański.

Wdrożenie obejmowało historie sukcesu i problemy techniczne
Wśród historii na mediach społecznościowych wtorek były te z ludzi z powodzeniem za pomocą Bitcoin do zapłaty za towary.

„Właśnie wszedłem do McDonald’s w San Salvador, aby zobaczyć, czy mogę zapłacić za moje śniadanie z Bitcoin”, Aaron van Wirdum powiedział w tweecie, który został retweetowany przez Bukele.

„Szybko wydrukowano kod z QR, który zabrał mnie do strony internetowej z fakturą Lightning, a teraz cieszę się moim tradycyjnym desayuno!”, dodał.

Mimo to, podczas oficjalnego wprowadzenia nowej waluty, nie obyło się bez drobnych utrudnień.

Sprzeciw wobec Bitcoin … i wobec Bukele
Podczas gdy na całym świecie wiele mówi się o historycznym ruchu gospodarczym Salwadoru, podniecenie w kraju może być znacznie mniejsze.

Ostatnia ankieta przeprowadzona przez Universidad Centroamericana José Simeón Cañas, jezuicki college z siedzibą w Salwadorze, wykazała, że 67,9% ludzi nie zgadza się z decyzją o uczynieniu Bitcoina prawnym środkiem płatniczym. Wielu respondentów stwierdziło, że nie wie, jak używać kryptowaluty.

Krytycy tego eksperymentu – w tym niektórzy polityczni przeciwnicy Bukele – założyli we wtorek koszulki do parlamentu, aby wyrazić swój sprzeciw wobec nowego prawa dotyczącego Bitcoinów.

Ale nie chodzi tylko o gospodarkę. Rząd Bukele spotyka się również z naciskiem ze strony społeczności międzynarodowej w związku z ostatnią decyzją sądu, która została powszechnie uznana za niekonstytucyjną.

W piątek sędziowie wyznaczeni przez parlament Salwadoru, który jest zdominowany przez partię Bukele, stwierdzili, że prezydent może ubiegać się o drugą kadencję w 2024 roku, jak podaje CNN. Eksperci twierdzą, że jest to zabronione przez konstytucję kraju.

Ambasada USA w Salwadorze oświadczyła, że decyzja ta „podważa demokrację” i „jeszcze bardziej szkodzi międzynarodowemu wizerunkowi Salwadoru jako demokratycznego i godnego zaufania partnera w regionie”.

źródło: https://www.npr.org/2021/09/07/1034838909/bitcoin-el-salvador-legal-tender-official-currency-cryptocurrency

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.