AktualnościBiznesKryptowaluty

Salwador właśnie stał się pierwszym krajem, który zaakceptował Bitcoin jako prawny środek płatniczy

Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który uczynił kryptowalutę Bitcoin legalnym środkiem płatniczym.

Zwolennicy cyfrowej waluty, w tym prezydent kraju, Nayib Bukele, twierdzą, że polityka, która weszła w życie we wtorek rano, była historyczna.

Ale pierwsze kilka godzin oficjalnego statusu Bitcoin w Salwadorze było naznaczone przez czkawkę technologiczną, ponieważ kraj po raz pierwszy otworzył swoją aplikację cyfrowego portfela dla mieszkańców i konsumentów.

Dlaczego Salwador wybiera Bitcoin
Bukele wcześniej zasugerował, że legalizacja Bitcoin pobudzi inwestycje w kraju i pomoże około 70% Salwadorczyków, którzy nie mają dostępu do „tradycyjnych usług finansowych”.

„Musimy zerwać z paradygmatami przeszłości”, powiedział w poniedziałek w oświadczeniu przetłumaczonym z języka hiszpańskiego. „Salwador ma prawo do postępu w kierunku pierwszego świata”.

Bukele powiedział również, że używanie Bitcoin byłoby skutecznym sposobem na transfer miliardów dolarów w przekazach pieniężnych, które Salwadorczycy mieszkający poza krajem wysyłają z powrotem do ojczyzny każdego roku, donosi Associated Press.

Rząd Salwadoru posiada 550 Bitcoinów, powiedział Bukele, co stanowi równowartość około 26 milionów dolarów.

Drugą walutą w kraju jest dolar amerykański.

Wdrożenie obejmowało historie sukcesu i problemy techniczne
Wśród historii na mediach społecznościowych wtorek były te z ludzi z powodzeniem za pomocą Bitcoin do zapłaty za towary.

„Właśnie wszedłem do McDonald’s w San Salvador, aby zobaczyć, czy mogę zapłacić za moje śniadanie z Bitcoin”, Aaron van Wirdum powiedział w tweecie, który został retweetowany przez Bukele.

„Szybko wydrukowano kod z QR, który zabrał mnie do strony internetowej z fakturą Lightning, a teraz cieszę się moim tradycyjnym desayuno!”, dodał.

Mimo to, podczas oficjalnego wprowadzenia nowej waluty, nie obyło się bez drobnych utrudnień.

Sprzeciw wobec Bitcoin … i wobec Bukele
Podczas gdy na całym świecie wiele mówi się o historycznym ruchu gospodarczym Salwadoru, podniecenie w kraju może być znacznie mniejsze.

Ostatnia ankieta przeprowadzona przez Universidad Centroamericana José Simeón Cañas, jezuicki college z siedzibą w Salwadorze, wykazała, że 67,9% ludzi nie zgadza się z decyzją o uczynieniu Bitcoina prawnym środkiem płatniczym. Wielu respondentów stwierdziło, że nie wie, jak używać kryptowaluty.

Krytycy tego eksperymentu – w tym niektórzy polityczni przeciwnicy Bukele – założyli we wtorek koszulki do parlamentu, aby wyrazić swój sprzeciw wobec nowego prawa dotyczącego Bitcoinów.

Ale nie chodzi tylko o gospodarkę. Rząd Bukele spotyka się również z naciskiem ze strony społeczności międzynarodowej w związku z ostatnią decyzją sądu, która została powszechnie uznana za niekonstytucyjną.

W piątek sędziowie wyznaczeni przez parlament Salwadoru, który jest zdominowany przez partię Bukele, stwierdzili, że prezydent może ubiegać się o drugą kadencję w 2024 roku, jak podaje CNN. Eksperci twierdzą, że jest to zabronione przez konstytucję kraju.

Ambasada USA w Salwadorze oświadczyła, że decyzja ta „podważa demokrację” i „jeszcze bardziej szkodzi międzynarodowemu wizerunkowi Salwadoru jako demokratycznego i godnego zaufania partnera w regionie”.

źródło: https://www.npr.org/2021/09/07/1034838909/bitcoin-el-salvador-legal-tender-official-currency-cryptocurrency

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *