AktualnościBiznesKryptowalutyPrawo

Ukraiński projekt ustawy o Bitcoin

Ukraiński parlament uchwalił ustawę, która zalegalizowała i uregulowała korzystanie z bitcoina, dzięki nowym przepisom, korzystanie z kryptowaluty będzie teraz przejrzyste i umożliwi jej szerszą adaptację.

Projekt ustawy opracowany w 2020 roku przeszedł przy całkowitej liczbie 276 głosów popierających ustawę i tylko sześciu przeciwko niej

Głównym celem tej ustawy wydaje się być uregulowanie kwestii aktywów i ochrona tych, którzy posiadają bitcoin, ponieważ wcześniej nie był on ani legalny, ani nielegalny w kraju. Chociaż nie był nielegalny, ukraińskie organy ścigania traktowały bitcoin i inne wirtualne waluty jako oszustwo, co prowadziło do nalotów na firmy bitcoinowe, jak podaje Kyiv Post.

Teraz, po uchwaleniu tej ustawy, sądy mogą teraz właściwie chronić osoby i firmy, ponieważ zapewnia ona jasność podatkową i oficjalnie zezwala na działalność firm bitcoinowych na terenie kraju. Ustala również pewne wytyczne, jak Ukraina może próbować bardziej uregulować bitcoin w przyszłości.

Ustawa ta daje obywatelom „pozwolenie” na posiadanie i handel bitcoinem i innymi kryptowalutami na giełdach. Ustawa daje również jasność co do portfeli i czym są klucze prywatne.

Według rzecznika Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, który rozmawiał z Kyiv Post, parlament ma przed końcem roku uchwalić i zmienić kodeks podatkowy i cywilny, aby oficjalnie „otworzyć rynek” dla przedsiębiorców i inwestorów.

Należy zauważyć, że nawet jeśli bitcoin jest teraz legalny na Ukrainie, nie oznacza to, że BTC jest prawnym środkiem płatniczym w kraju. Do tego potrzebna będzie w przyszłości zupełnie inna ustawa.

Jest to wspaniała wiadomość i zdecydowanie krok w dobrym kierunku, aby kraj ten w końcu przyjął pełny standard bitcoina, podobnie jak Salwador. Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że aby bitcoin mógł w pełni rozwinąć się w danym kraju, ważne jest, aby nie naznaczać go zbyt wieloma ustawami lub regulacjami, które w końcu zdławiłyby innowacje. Bitcoin jest obecnie bardzo młody i wydaje się być na drodze do stania się światową walutą rezerwową – szkoda byłoby, aby kraje nie wykorzystały tej szansy z powodu nadmiernej regulacji.

Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/inside-ukraines-bitcoin-bill-2021-09-10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *