AktualnościBiznesKryptowaluty

Panama wprowadza ustawę, która uczyni Bitcoin prawnym środkiem płatniczym

Panamski kongresmen Gabriel Silva przedstawił projekt ustawy, która ma uregulować stosowanie waluty cyfrowej w kraju. Proponowana ustawa w Panamie uznałaby bitcoin jako narodową alternatywną metodę płatności

Ogłoszenie odbyło się za pośrednictwem Twittera, gdzie kongresmen powiedział: „Dzisiaj przedstawiamy ustawę o kryptowalutach. Dążymy do tego, aby Panama stała się krajem kompatybilnym z blockchain, kryptowalutami i internetem. Ma to potencjał, aby stworzyć tysiące miejsc pracy, przyciągnąć inwestycje i uczynić rząd przejrzystym.”

Proponowana ustawa nosi tytuł: „Ustawa o kryptowalutach: Uczynienie Panamy kompatybilną z gospodarką cyfrową, blockchainem, aktywami kryptowalutowymi i internetem.” W dokumencie czytamy, że nowe ustawodawstwo ma na celu uznanie cyfrowych aktywów jako alternatywnej globalnej metody płatności. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, pozwoli na wykorzystanie kryptowalut każdej operacji cywilnej lub komercyjnej, która w inny sposób nie jest do tego dopuszczona

Zgodnie z projektem ustawy, proponowana ustawa ma pięć konkretnych celów. Pierwszym celem jest rozszerzenie cyfryzacji państwa, osób fizycznych i prawnych w Republice Panamy, aby „uczynić usługi publiczne przejrzystymi.” Zapewnienie pewności prawnej, regulacyjnej i fiskalnej dla korzystania z aktywów cyfrowych jest kolejnym celem wymienionym przez ustawę. Projekt dodaje, że stworzenie ram regulacyjnych jest potrzebne wraz z uczynieniem całego systemu kompatybilnym z „nowymi formami budowania zaufania między ludźmi i przedsiębiorstwami, takimi jak inteligentne kontrakty i nowe formy organizacji.” Ostatecznie nakreślonym celem jest promowanie powszechnego dostępu dla wszystkich obywateli i mieszkańców Panamy.

Panama idzie w ślad Salwadoru
Najlepszym przykładem tego rosnącego zainteresowania kryptowalutami jest niedawne posunięcie Salwadoru, który uczynił bitcoin legalnym środkiem płatniczym.

Oba kraje różnią się jednak w tej kwestii w sposób zasadniczy. Salwador postanowił zmusić lokalne firmy do przyjmowania bitcoinów za towary lub usługi. Panama natomiast nie wprowadzi obowiązku przyjmowania kryptowalut. Zamiast tego Panama uczyni przyjmowanie cyfrowej waluty wolnym wyborem. Oba narody chcą jednak umożliwić obywatelom płacenie podatków, opłat i innych zobowiązań rządowych za pomocą waluty cyfrowej.

Honduras jest kolejnym krajem Ameryki Środkowej, który ostatnio wykazał zainteresowanie kryptowalutami. Pod koniec sierpnia Honduras uruchomił pierwszy w kraju bankomat bitcoinowy, w którym można kupić kryptowalutę za walutę fiat.

Źródło: https://beincrypto.com/panama-legislation-bitcoin-legal-tender/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *