AktualnościBlockchainNowe Technologie

Telegram głównym komunikatorem protestujących na Białorusi

9 sierpnia 2020 roku odbyły się wybory prezydenckie na Białorusi. W wyniku których ówczesny prezydent Alaksandr Łukaszenka uzyskał poparcie 79.7% społeczeństwa, a jego największa konkurentka Sviatlana Tsikhanouskaya niemal 6.8% (według sondaży exit poll przeprowadzanych przez stronę rządową). Po ogłoszeniu wyników doszło do protestów sprzeciwiających się władzy, gdyż spora część społeczeństwa uważa, że wybory zostały sfałszowane na dowód czego udostępniane są protokoły wyborcze pochodzące z całej Białorusi i ambasad.  

Jednym z aktywnych uczestników jest absolwent UMK w Toruniu – Mikita Semianenka. Mikita przyjechał do Torunia w związku z represjami, które dotknęły go, gdy zaczął angażować się politycznie. Semianenka od wielu lat wspiera demokratyczne zmiany na Białorusi, a dzisiaj aktywnie uczestniczy w protestach. Specjalnie dla CrypS. opisał wydarzenia, których był świadkiem.

Mikita relacjonuje:

Białorusini stworzyli platformę do alternatywnego liczenia głosów “Gołos” na której zarejestrowało się 1.2 mln z 7 mln wyborców. Na platformie można było udostępnić zdjęcie swojej karty do głosowania. Władza znalazła sposób, aby dostęp do platformy był utrudniony – w całym kraju w dniu wyborów odłączyli internet. Pomaga tylko wyspecjalizowana wiedza informatyczna, aby to obejść (VPN i proxy). Po ogłoszeniu wyników na ulicę wyszło setki tysięcy osób, które pokazały swoje niezadowolenie. Milicja dostała rozkazy używania wszelkich środków do tłumienia protestów w tym m.in.: gaz, dym, kule gumowe, granaty hukowe i armatki wodne. Naszym głównym komunikatorem jest Telegram, przez którego komunikujemy się.

MS1

Mikita udostępnił nam jedno swoje nagranie:

Na ratunek – Telegram

Telegram to program o możliwości szyfrowania wiadomości bazujący na chmurze obliczeniowej komunikator internetowy – przypomina połączenie wiadomości SMS i e-mail. Dzięki Telegramowi można wysyłać wiadomości, zdjęcia, filmy i pliki dowolnego typu (doc, zip, mp3 itp.), a także tworzyć grupy do 200 000 osób lub kanały do nadawania dla nieograniczonej liczby odbiorców. Oprócz tego Telegram obsługuje szyfrowane połączenia głosowe typu end-to-end. Co ciekawe, Telegram zdobył $1,700,000,000 podczas zbiórki ICO, lecz w 2020 roku znaczną część zwrócił.


Paweł Durow (twórca Telegrama i VKontakte) napisał:

– Uruchomiliśmy na Białorusi nasze narzędzia przeciwko cenzurze, by Telegram pozostawał dostępny dla większości użytkowników. Połączenie jest jednak wciąż bardzo niestabilne, gdyż czasami internet jest całkowicie wyłączany w tym kraju.

NEXTA

Największą grupą zrzeszającą proestujących jest NEXTA Live, na której pojawiają się zdjęcia, filmy i informacje o aktualnych wydarzeniach na Białorusi. Materiały ukazują często brutalność władzy i brak poszanowania praw człowieka. Z dnia na dzień przybywa do grupy coraz więcej osób – aktualnie jest to blisko 1 500 000 osób. Drugą grupą co do wielkości jest NEXTA – która liczy przeszło 600 000 osób.

MS2

Źródło: https://cryps.pl/telegram-glownym-komunikatorem-protestujacych-na-bialorusi/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *