BiznesBlockchainPrawo

Pozew zbiorowy na 600 mln USD za zakaz reklamy kryptowalut

Kancelaria prawna JPB Liberty złożyła w sądzie federalnym Nowej Południowej Walii pozew zbiorowy przeciwko spółkom Facebook i Google. Sprawa dotyczy naruszenia przepisów antymonopolowych i zakazu reklamy produktów kryptowalutowych w roku 2018.

Kancelaria JPB Liberty uważa, że zakaz, który został zliberalizowany w roku 2019 zniszczył rynek ICO oraz spowodował poważne straty finansowe w całej branży kryptowalutowej. Prezes kancelarii Andrew Hamilton przyznał, że giganci technologiczni działali w zmowie i stosowali zakaz reklamowania produktów kryptowalutowych, aby zniszczyć konkurencję w sektorze blockchain.

Pozew obejmuje roszczenia na łączną kwotę ponad 600 mln USD, a po stronie powodowej znalazło się wiele podmiotów z branży kryptowalutowej. Do pozwu można dołączyć do 21 sierpnia, więc bardzo możliwe, że suma roszczeń ostatecznie okaże się jeszcze większa. Hamilton nie wyklucza, że ostateczna kwota może wynieść nawet 300 mld USD. Koszty sądowe finansują m.in. przyjaciele i rodzina Hamiltona. Jeśli proces zakończy się sukcesem, poszkodowani otrzymają 70% zasądzonej kwoty, a 30% trafi do reprezentujących ich prawników.

Problemy branży na YouTube

W rozmowie z portalem Cointelegraph Hamilton zarzucił firmom, że wprowadzają takie zakazy pod pretekstem ochrony konsumentów. Tymczasem, w jego opinii, przykładowo portal YouTube pełny jest reklam oszustów podszywających się pod prezesów Ripple czy Binance. Hamilton wskazał też, że YouTube w takich sytuacjach często blokował prawdziwych przedstawicieli Binance, a aktywne pozostawały materiały oszustów. Giełda Binance nawet złożyła do sądu pozew w tej sprawie. Prawnik zauważył również, że według prowadzonych badań, większość oszustw związanych z kryptowalutami to próby podszywania się pod osoby związane z branżą krypto. Warto również, przypomnieć, że Facebook od pewnego czasu pracuje nad własną kryptowalutą, która nosi nazwę Libra.

Źródło: https://cryps.pl/pozew-zbiorowy-na-600-mln-usd-za-zakaz-reklamy-kryptowalut/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *