AktualnościBiznesNowe TechnologiePopularne artykułyPrawo

Niemieckie obligacje w blockchainie

Dwa niemieckie resorty rządowe, Finansów oraz Sprawiedliwości i Ochrony Konsumenta, opublikowały projekt ustawy nowelizującej kwestie obligacji oraz papierów wartościowych. Wprowadzałaby ona do obrotu prawnego obligacje elektroniczne, oparte na blockchainie.

Projekt nowego prawa (dosł. Ustawy o Wprowadzeniu Elektronicznych Papierów Wartościowych) został opublikowany na stronie Ministerstwa Finansów 11 sierpnia, po czym nastąpi etap konsultacji publicznych.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi w Niemczech przepisami, wszystkie papiery wartościowe muszą posiadać formę fizyczną w postaci dokumentu. Zmiana doprowadziłaby do uznania za ważną formę dokumentu poświadczony blockchainem plik elektroniczny.

Motywacją do zaproponowanych zmian, prócz kwestii sprawności praktycznej obsługi obrotu obligacjami, jest łatwość kontrolowania elektronicznych dokumentów, w odróżnieniu od trudnych do śledzenia fizycznych egzemplarzy dokumentacji papierowej.

Póki co nieznane są szczegóły techniczne propozycji, w szczególności nie wiadomo, czy niemieckie władze planują zbudować własny, specjalny blockchain, czy też wykorzystać jako wzorze jeden z istniejących.

Wiadomo za to, że tak jak w przypadku tradycyjnych papierów wartościowych, również emisja i handel tymi elektronicznymi (jak również obsługa zdecentralizowanych, elektronicznych portfeli) będzie podlegać nadzorowi BaFin-u, czyli Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego.

Źródło: https://cryps.pl/projekt-prawa-dot-blockchainowych-obligacji-w-niemczech/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *