EkonomiaHandelNowe TechnologiePrawo

Prezes CFTC przestrzega przed nadmiernymi regulacjami kryptowalut

W artykule opublikowanym 15 czerwca w Harvard Business Law Review, Heath Tarbert, prezes Commodity Futures Trading Commission (CFTC), wyraził opinię, że finansowe regulacje powinny opierać się na szeroko pojętych regułach, a nie na ściśle określonych zasadach.

Zdaniem Tarbeta za takim podejściem przemawia fakt, że reguły nie są tak restrykcyjne, nie wprowadzają tylu zakazów, jak również zachęcają do innowacji. Prezes CFTC wyraził też pragnienie, by CFTC jako organizacja szybciej reagowała na zmiany zachodzące na rynku i w zakresie technologicznym. Tarbet napisał ponadto, że obok promowania elastyczności i innowacji, „przepisy opierające się na regułach zniechęcają do wyszukiwania luk w systemie. Zniechęcają również do podejścia polegającego na odhaczaniu wymogów zgodności z prawem”.

Większa swoboda regulacyjna dla kryptowalut

W swym wywodzie Tarbert odwołał się do rynku cyfrowego, a w szczególności do kryptowalut, dla których wskazywany przez niego sposób regulacji byłby szczególnie cenny:

Innym obszarem, w którym regulacja oparta na regułach jest na ogół właściwa, jest rozwój technologii finansowych (fintech), w tym blockchain i aktywa cyfrowe. […] Uważam, że Stany Zjednoczone muszą przewodzić światu w rozwoju tej technologii, a stosowanie zbyt nakazowych zasad mogłoby zahamować rozwój tego ważnego rynku.

Tarbert objął stanowisko prezesa CFTC zaledwie rok temu. Już wcześniej jednak dał się poznać jako zwolennik kryptowalut i mniej restrykcyjnego podejścia do regulacji.

Źródło: https://cryps.pl/prezes-cftc-przestrzega-przed-nadmiernymi-regulacjami-kryptowalut/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *