Ekonomia

Albania wprowadza kompleksowe prawo w zakresie kryptowalut

Parlament Albanii przyjął ustawę obejmującą ramy prawne dla branży kryptowalutowej. Prace nad ustawą „o rynkach finansowych opartych na technologii rozproszonych rejestrów” rozpoczęły się w październiku 2019 roku. 21 maja parlamentarzyści uchwalili ją 88 głosami za, przy 16 przeciwnych i 3 wstrzymujących się.

Wprowadzana przez albańskie Ministerstwo Finansów i Gospodarki ustawa ma na celu określenie warunków dla licencjonowania wszelkiej aktywności kryptowalutowej w kraju. Poza tokenami cyfrowymi, przepisy będą stanowiły podstawę do nadzorowania całej infrastruktury, w której działa technologia DLT.

Minister Finansów i Gospodarki Albanii Anila Denaj powiedziała, że ustawa ureguluje proces udzielania licencji oraz prowadzenia działalności przez firmy i giełdy kryptowalutowe. Będzie też stanowiła podstawę prawną nadzoru nad tą branżą i zapobiegania nieuczciwym praktykom. Denaj wyjaśniła również, że ustawa przyczyni się do jak najlepszego wykorzystania technologii DLT. Ponadto postawi tamę chroniącą przed nieuczciwymi projektami i zapobiegającą praniu pieniędzy. Albania jest dopiero trzecim krajem w Europie, po Malcie i Francji, który przyjmuje kompleksowe ramy prawne dla branży kryptowalutowej.

Wcześniej, bo już w 2017 roku, Bank Centralny Albanii ostrzegał obywateli, że cyfrowe waluty, takie jak bitcoin, nie podlegają bezpośredniemu nadzorowi sektora bankowego i niosą ze sobą poważne ryzyko inwestycyjne. Kraj jednak pozostawał otwarty na kryptowaluty i pozwolił czeskiej spółce General Bytes na instalację bitcoinowych bankomatów.

Źródło: https://cryps.pl/albania-wprowadza-kompleksowe-prawo-w-zakresie-kryptowalut/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *