AktualnościEkonomia

Bitcoin Pizza Day – 10 rocznica wydania 10 000 BTC za 2 pizze

22 maja 2010 roku Laszlo Hanyecz kupił 2 pizze za 10 000 bitcoinów. Jedzenie dostarczyła restauracja Papa John’s z Jacksonville na Florydzie, a transakcję dogadano na forum Bitcoin Talk. 10 lat później, wartość 2 pizz zjedzonych przez Laszlo to 91 mln dolarów.

Bitcoin Pizza Day jest świętem obchodzonym przez społeczność bitcoinowców na całym świecie. Wydarzenie to było o tyle ważne, że przyjmuje się je jako pierwsze wykorzystanie kryptowaluty do płatności za realne dobra. Wtedy wartość 10 000 BTC szacowano na około 41 dolarów. Po 10 latach za cenę 2 pizz z Papa John’s, można by wykupić całą sieć pizzerii.

Historyczne zamówienie

Zapłacę 10 000 bitcoinów za kilka pizz… mogą być 2 duże, żeby zostało mi trochę na następny dzień. Lubię zostawiać pizzę, by później skubać resztki. Możesz zrobić ją sam i przynieść do mojego domu lub zamówić ją z dostawą na miejsce, moim celem jest otrzymanie jedzenia w zamian za bitcoiny, tak żebym nie musiał po nie dzwonić ani go przygotowywać, coś w rodzaju „talerza śniadaniowego” w hotelu lub coś takiego. Przynoszą po prostu coś do jedzenia i jesteś szczęśliwy!

Lubię takie dodatki jak cebula, papryka, kiełbasa, grzyby, pomidory, pepperoni itp. Po prostu standardowe rzeczy bez dziwnych dodatków rybnych itp. Lubię też zwykłe pizze z serem, które mogą być tańsze w przygotowaniu lub nabyte w inny sposób.

Jeśli jesteś zainteresowany, daj mi znać i wypracujemy ofertę.

Dzięki, Laszlo

Źródło

Węgierski programista napisał to na forum bitcointalk.org 18 maja 2010 roku i po kilku dniach potwierdził, że otrzymał 2 pizze, które dotarły do niego 22 maja. Opłatę wykonano bez prowizji. Laszlo nie skończył na 2 pizzach i kontynuował akcję. Wszyscy chcący zarobić 10 000 BTC mogli nadal przysyłać mu jedzenie. Z uwagi na niedobór kryptowaluty, musiał jednak wycofać się z akcji po 3 miesiącach, na początku sierpnia.

Laszlo Hanyecz powtórzył transakcję 22 maja 2018 roku. Wtedy za 2 pizze w Papa John’s zapłacił 0,00649 BTC, a jednym z celów zamówienia był test sieci Lightning Network.

Co stało się z 10 000 BTC, które wydał Laszlo? Zostały sprzedane jakiś czas później za 400 dolarów, przynosząc właścicielowi pizzeri 10-krotny zysk. Kim był kolejny szczęśliwiec, do którego trafiły – tego już nie wiemy.

A tak wygląda 90 mln USD:

dwie pizze kupione za 10 000 bitcoinów
Dwie pizze kupione za 10 000 BTC – zdjęcie zamieszczone przez Laszla Hanyecza

Źródło: https://cryps.pl/bitcoin-pizza-day-10-rocznica-wydania-10-000-btc-za-2-pizze/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *