EkonomiaPrawo

Bitcoin oficjalnie uregulowany prawnie w Kanadzie

Weszły w życie przepisy, opublikowane przez kanadyjski rząd w lipcu ubiegłego roku, regulujące status prawny bitcoina w kraju.

Zgodnie z nimi, wszystkie firmy oraz indywidualne osoby, które prowadzą działalność zarobkową w obszarze najstarszej i najpopularniejszej kryptowaluty, będą uznane za Dostarczycieli Usług Pieniężnych (dosł. Money Services Businesses).

Będą w związku z tym zmuszone do zarejestrowania się w kanadyjskim urzędzie śledzenia przepływów finansowych, FINTRAC, a także zmierzyć się z całym ciężarem regulacji prawnych, ciążących na sektorze finansowym.

Dodatkowo, prawo wymuszać będzie na wszystkich działających w branży, aby z osobna raportowali każdy przepływ pieniężny o wartości większej niż 10 tys. dolarów kanadyjskich, a także dokumentowali i identyfikowali strony tych transakcji.

Zasada ta dotyczyć ma wszystkich, którzy oferują swoje usługi poddanym kanadyjskim, niezależnie od tego, czy są to podmioty krajowe czy zagraniczne (co budzi oczywiste pytania o egzekwowalność tej regulacji wobec tych drugich).

Prace nad prawem trwały ponad 5 lat, w którym to okresie wielokrotnie ścierały się koncepcje dotyczące prawnego podejścia do zagadnienia kryptowalut, a potem następowały przeciągające się dyskusje dot. szczegółów technicznych.

Kanadyjska branża kryptowalutowo-blockchainowa jest, mimo nowo nałożonych ciężarów, raczej zadowolona. Mogło być bowiem znacznie gorzej. Przepisy pierwotnie forsowane przez polityków bowiem zakładały uznanie bitcoina za narzędzie przestępczości finansowej.

Źródło: https://cryps.pl/bitcoin-oficjalnie-uregulowany-prawnie-w-kanadzie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *