BlockchainKryptowaluty

10 adresów Bitcoin z największym saldem

W ostatnich tygodniach szum w sferze kryptowalut koncentrował się na największych posiadaczach bitcoinów i ethereum. Niektóre adresy są przedmiotem spekulacji, podczas gdy inne zyskały odrębne etykiety. Co ciekawe, garstka z nich została rzekomo zdemaskowana, co doprowadziło do oznaczenia wielu z dziesięciu najlepszych adresów BTC.

Od giełd po rząd USA – światło na najzasobniejsze portfele Bitcoin w 2023 r

Niedawno dyskusja w świecie kryptowalut skupiła się na tożsamości trzeciego co do wielkości portfela bitcoin(BTC). Zarówno badacz OXT Ergo, jak i firma Arkham Intelligence zajmująca się analizą danych kryptograficznych uważają, że jest on prawdopodobnie powiązany z Robinhood – sentyment ten powtórzył się na pulpicie nawigacyjnym Arkham. Jednak wraz z rosnącą ciekawością na temat tego portfela, wokół piątego co do wielkości portfela BTC pojawiły się dzikie i bezpodstawne plotki, łączące go ze zmarłym Jewgienijem Prigożynem. W przeciwieństwie do tej fabrykacji lub „bajki”, ten konkretny portfel jest nadzorowany przez funkcjonariuszy organów ścigania rządu USA. Poniższe dochodzenie daje wgląd w naszą wiedzę na temat dziesięciu najlepszych portfeli bitcoinowych na wrzesień 2023 r.

Na szczycie słynnej „Bitcoin Rich List”, przedstawiającej 100 najlepszych portfeli pod względem liczby BTC, Binance dzierży koronę z wiodącym portfelem. Od 1 września 2023 r. portfel o nazwie „34xp4„, nadzorowany przez Binance, może pochwalić się oszałamiającą liczbą 248 597 BTC, wycenianą na 6,4 mld USD w oparciu o bieżące kursy wymiany BTC. Utworzony 18 października 2018 r., jego ostatnia transakcja miała miejsce 7 stycznia 2023 r. Biorąc pod uwagę jego charakter jako zimnego portfela, w przeciwieństwie do często używanego gorącego portfela giełdowego, doświadcza on ograniczonej aktywności.

Pierwszego dnia września 2023 r. drugi co do wielkości portfel BTC posiadał 178 010 BTC o wartości 4,58 mld USD. Portfel, znany jako „bc1qg„, jest własnością i jest obsługiwany przez giełdę kryptowalut Bitfinex. Został utworzony 2 lutego 2020 r., a jego ostatnia transakcja BTC miała miejsce 30 marca 2023 r. Trzeci co do wielkości portfel został niedawno zidentyfikowany jako zimny portfel Robinhood. Obecnie konkretny portfel „bc1ql” posiada 118 300 BTC o wartości nieco ponad 3 miliardów dolarów. Czwarty co do wielkości portfel BTC jest również kontrolowany przez Binance, a adres „39884” posiada 115 177 BTC o wartości 2,9 miliarda dolarów.

Piąty portfel jest własnością i jest obsługiwany przez rząd Stanów Zjednoczonych, jak wskazano na pulpicie nawigacyjnym Arkham. Ten portfel, oznaczony jako „bc1qa„, jest powiązany ze sfabrykowanymi historiami o zmarłym rosyjskim oligarsze Jewgieniju Prigożynie. Fundusze pochodzą z włamania na Bitfinex w 2016 roku i zostały skonsolidowane w adresie, gdy amerykańscy funkcjonariusze organów ścigania przejęli skrytkę. Przechowywane przez rząd USA 94 643 BTC są wyceniane na 2,4 miliarda dolarów. Szósty co do wielkości adres bitcoinowy, „37XuV„, nie ma etykiety na pulpicie nawigacyjnym Arkham; jednak adnotacja z 2020 roku jest dostępna w eksploratorze blockchain oxt.me.

19 stycznia 2020 r. użytkownik o nazwie „Wolf755” twierdził, że szósty co do wielkości portfel bitcoinów należał do Huobi. Portfel został założony 4 lipca 2021 r. i od tego czasu nie wysłano żadnych dalszych środków. Ten konkretny portfel posiada 94 505 BTC o wartości 2,4 miliarda dolarów na dzień 1 września 2023 roku. Siódmy co do wielkości adres BTC, „1Feex„, jest znany i oznaczony jako „Mt Gox Hacker” na Arkham. Ósmym co do wielkości portfelem BTC w dniu 1 września jest „bc1qa„, kontrolowany i należący do rządu USA. Środki w tym portfelu pochodzą z hackingu Silk Road, a organy ścigania zamierzają sprzedać monety w tym roku. Adres „bc1qa” przechowuje około 69 370 BTC o wartości 1,78 miliarda dolarów.

Dziewiąty co do wielkości portfel BTC, znany jako „3LYJf„, jest również własnością Binance. 68 200 BTC o wartości 1,75 miliarda dolarów stanowi wsparcie dla syntetycznego bitcoina wyemitowanego na Binance Smart Chain, znanego jako BTCB. W Arkham jest on oznaczony jako „BTCB Reserve”, utworzony 18 listopada 2022 r., a jego ostatnia transakcja również miała miejsce tego samego dnia. Wreszcie, dziesiąty co do wielkości adres BTC, „bc1qd„, wydaje się być nieznany i posiada 59 300 BTC o wartości 1,5 miliarda dolarów. Na stronie oxt.me badacz onchain Ergo odnotowuje, czy portfel jest cold storage BFX. Oznacza to, że dwa z dziesięciu największych portfeli BTC są niezidentyfikowane lub nieoznaczone.

W królestwie elitarnych portfeli Bitcoina, Binance stoi wysoko, posiadając oszałamiające 41,34% (431 974 BTC o wartości około 11,1 miliarda dolarów) BTC z 10 najlepszych adresów. Platformy handlowe, w tym Bitfinex, Robinhood i prawdopodobnie Huobi, posiadają łącznie 37,4% (390 815 BTC o wartości około 10 miliardów dolarów). Rząd Stanów Zjednoczonych nadzoruje 15,6% (163 013 BTC, szacowane na 4,2 mld USD), co wynika z jego działań w zakresie egzekwowania prawa. Co ciekawe, 5,67% (59 300 BTC o wartości około 1,5 mld USD) pozostaje niezidentyfikowane. Rozkład ten maluje żywy obraz scentralizowanych giełd i organów rządowych jako dominujących graczy w krajobrazie przechowywania Bitcoina.

Co sądzą Państwo o dziesięciu najlepszych adresach Bitcoin? Proszę podzielić się swoimi przemyśleniami i opiniami na ten temat w sekcji komentarzy poniżej.