BiznesPolskaPopularne artykuły

Prokuratura potwierdza aresztowanie byłego członka zarządu Wex Exchange

Doniesienia o zatrzymaniu Dmitrija Wasiliewa, byłego szefa upadłej giełdy kryptowalutowej Wex, zostały potwierdzone przez władze w Polsce. Byłemu kierownikowi platformy, któremu zarzuca się udział w kradzieży środków o wartości milionów dolarów, grozimu ewentualna ekstradycja do Kazachstanu

Prokuratura potwierdza, że Wasiliew jest w areszcie w Polsce

Dmitrij Wasiliew, który niegdyś zarządzał największą rosyjską giełdą kryptowalut, został zatrzymany na początku sierpnia na lotnisku w Warszawie, Gazeta Wyborcza podała tę wiadomość w zeszłym tygodniu, cytując nieujawnione źródła. Przedstawiciel Prokuratury Okręgowej w stolicy potwierdził teraz aresztowanie rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti.

34-letni obywatel Rosji kierował nieistniejącą już giełdą Wex, następcą niesławnej giełdy BTC-e, zanim pod koniec 2018 roku została ona sprzedana ukraińskiemu biznesmenowi - bojownikowi separatystów, Dmitrijowi Havchenko. Platforma handlowa cyfrowych aktywów wstrzymała wypłaty na początku tego samego roku i ostatecznie zbankrutowała.

Podczas gdy Wasiliew oficjalnie był właścicielem operatora Wex z siedzibą w Singapurze, BBC Russian Service ujawniło wcześniej, że Wex należał do Alekseya Bilyuchenko, partnera domniemanego administratora BTC-e Aleksandra Winnika. Rosyjski informatyk, oskarżony o pranie brudnych pieniędzy o wartości do 9 miliardów dolarów poprzez BTC-e, został w grudniu tego roku skazany na pięć lat więzienia przez Francję, która odrzuciła ekstradycję Winnika do Rosji.

Polska policja zatrzymała byłego prezesa Wex z pomocą Interpolu, Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej. Urzędnik warszawskiej prokuratury zaznaczył, że "wniosek o ekstradycję Dmitrija V. został wysłany przez Kazachstan." Wasiliew jest poszukiwany w środkowoazjatyckim kraju od 2019 roku pod zarzutem oszustwa związanego z giełdą. Polska ma jeszcze podjąć decyzję, czy go wydać.

Przedsiębiorca kryptowalutowy przebywa w areszcie od 11 sierpnia, kiedy to polskie władze umieściły go w areszcie tymczasowym na wstępny okres 40 dni. Dmitrij Wasiliew jest podejrzany o udział w zniknięciu wartych 450 milionów dolarów aktywów należących do obywateli państw członkowskich UE i innych krajów na całym świecie.

W poniedziałek ktoś zlecił transfer 9.916 ETH o wartości ponad 30 milionów dolarów z portfela należącego do Wexa, podał portal Forklog. Transakcja, która w momencie pisania tego tekstu czeka jeszcze na potwierdzenie, została zainicjowana po tym, jak 15 września z portfela wycofano 100 ETH. W publikacji zauważono, że był to pierwszy ruch środków w portfelu w ciągu ostatnich trzech lat.

Źródło: news.bitcoin.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *