Nowe Technologie

Kryptowaluty w Wielkiej Brytanii zyskują popularność

W swoim najbardziej kompleksowym jak dotąd sprawozdaniu na temat kryptowalut, brytyjski urząd ds. postępowania finansowego (FCA) podkreślił, że od 2018 r. zyskały one popularność i udział w rynku. Według raportu nawet 2,6 mln brytyjczyków posiada aktywa cyfrowe.

Zgodnie z raportem FCA opublikowanym na początku tego tygodnia, od czasu pierwszego opracowania w 2018 roku, społeczeństwo i władze lokalne Wielkiej Brytanii, stały się o wiele bardziej kompetentne w zakresie walut cyfrowych.

Dwa lata temu, organizacja „watchdogs” i Bank Centralny Anglii, zastanawiały się nawet nad „potencjalnym zakazem sprzedaży detalicznym konsumentom, instrumentów pochodnych, które odwołują się do pewnych typów aktywów kryptograficznych”.

W następstwie piątej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (5AMLD), wprowadzonej w styczniu tego roku, FCA stała się organem nadzorczym ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CTF) brytyjskich przedsiębiorstw zajmujących się kryptowalutami. Od tego czasu w raporcie stwierdzono, że nielegalna działalność wykorzystująca aktywa cyfrowe na wyspach znacznie spadła.

Niemniej jednak FCA „nadal współpracuje z rządem i Bankiem Anglii, w ramach brytyjskiej grupy zadaniowej ds. aktywów kryptograficznych, w celu zrozumienia i zaradzenia potencjalnym szkodom związanym z kryptowalutami, oraz wspierania innowacji w interesie konsumentów”.

Dowodem na postępy Wielkiej Brytanii w dziedzinie walut cyfrowych był budżet na rok 2020. Rząd ogłosił plany konsultacji w sprawie „włączenia niektórych kryptowalut w zakres rozporządzenia o promocji finansowej” i rozpoczął negocjacje w sprawie szerszego podejścia regulacyjnego. Obejmują one „nowe aspekty związane z tzw. „stablecoinami”.

Posiadacze kryptowalut w Wielkiej Brytanii

W niedawno opublikowanym dokumencie przeanalizowano także, w jaki sposób mieszkańcy Wielkiej Brytanii podchodzą do swoich inwestycji w kryptowaluty. 79% właścicieli aktywów cyfrowych to mężczyźni, a 69% to osoby powyżej 35 roku życia.

„Szacujemy, że 3,86% całej populacji posiada obecnie kryptowaluty. Połowa z nich posiada cyfrowe aktywa o wartości poniżej 260 funtów”.

– napisano w raporcie.

Większość uczestników wykazała się odpowiednią edukacją, ponieważ 92% „poprawnie określiło definicję kryptowaluty”, 89% rozumie brak „ochrony regulacyjnej”, a 15% odpowiedziało, że spodziewa się szybkich zysków.

Bardziej pozytywnie niż poprzednio, 92 proc. stwierdziło, że nie pożyczało środków na zakup kryptowalut. Jest to zupełnie inna sytuacja niż podczas parabolicznego wzrostu cen w latach 2017/2018, kiedy to wiele osób zadłużało się, aby wejść na rynek.

Kolejny optymistyczny wynik tegorocznego raportu wskazuje, że tylko 27% „populacji nigdy nie słyszało o kryptowalutach, w porównaniu do 58% w badaniu konsumenckim FCA w 2019 roku”.

W raporcie podkreślono znaczenie przekazu medialnego, gdyż „odgrywa on coraz ważniejszą rolę we wprowadzaniu konsumentów na rynek kryptowalut”. Niemal połowa uczestników narzekała jednak, na mylące media i fałszywe wiadomości.

Źródło: https://cryps.pl/kryptowaluty-w-wielkiej-brytanii-zyskuja-popularnosc/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *